T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım Sigortaları Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

Yayın Tarihi : 22.1.2018

​       GAPTEM Eğitim Tesislerinde Tarım Sigortaları Tanıtım ve Bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya TARSİM Bölgeler Grup Müdürü Murat KAYA, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Ömer Faruk YILDIRIM ve çiftçiler katıldı.

      TARSİM Bölgeler Grup Müdürü Murat KAYA tarafından üreticilerimize Tarım Sigortaları Havuzunun tanıtımı hakkında bilgilendirme yapıldı.

      Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımıcısı Ömer Faruk YILDIRIM "yaşadığımız bölgede son yıllarda meydana gelen iklimsel değişiklikler, İlkbahar geç donları, sonbahar erken donları, yağışların düzensiz ve yetersiz miktarlarda gerçekleşmesi, salgın hastalıklar gibi doğal riskler üreticilerimizi olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu nedenle ürünlerinizi TARSİM aracılığıyla sigortalatmanız büyük önem taşımaktadır. Bakanlığımız TARSİM sigorta primlerinin %50 ve bazı ürünlerde %66’ lara kadar olan kısmına destek vermektedir.

Nasıl ki evlerimizi, arabalarımızı her türlü riske karşı sigorta veya kasko ile güvence altına alıyorsak. Tarımsal varlıklarımızı da TARSİM ile güvence altına almalıyız.

Bugün ürünlerimizin zarar görmemiş olması ileriki dönemlerde zarar görmeyeceği anlamına gelmemektedir.

Önemli olan zarar ortaya çıkmadan önce önlem almaktır. Çiftçilerimizin bu konuda bilinçlenmesi çok önemlidir. Bugün burada TARSİM’in uygulamaları hakkında bilgi edineceğiz.

2006 yılından bu yana çiftçilerimize hizmet veren TARSİM, ilimizde Bölge Müdürlüğünü de kurmuştur.

2017 yılında ilimizde TARSİM sigortası yaptıran üreticilerimizin toplam 12.476 poliçesi karşılığında 9,3 milyon TL devlet prim desteği ödenmiştir. Ayrıca 2017 yılında ürünleri zarar gören üreticilere 4,9 milyon TL tazminat ödenmiştir." dedi.