T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Şanlıurfa'da Kozalar Kadınların Elinde Bereketleniyor...

Yayın Tarihi : 19.12.2017

Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen «Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi» kapsamında hazırlanan "Şanlıurfa Mevsimlik Tarım İşçisi Kadınlarla İpekböceği Yetiştiriciliği Projesi" kapanış toplantısı 18/12/2017 tarihinde GAP Tarımsal Araştırma Eğitim Tesisleri toplantı salonunda saat 14.00 de yapıldı.

Projenin Kapanış toplantısında; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr.Murat ÇAKMAKLI'nın açılış konuşmalarının ardından KTV Şube Müdürü Mehmet Sait GÜNEŞ tarafından Proje Hakkında sunum yapıldı. Projede yer alan 31 çiftçi ve görev yapan teknik personellere plaket verilerek toplantı sona erdi.

Toplantının kapanış toplantısından konuşma yapan İl Müdürü Dr.Murat ÇAKMALI " Projenin başlıca amacı ve hedefi İlimizde mevcut olan tarımsal göçün önüne geçebilmek, ekonomik ve sosyal anlamda yetersiz olan kadın çiftçilerin hayat standartlarına katkı sağlamaktır.

Şanlıurfa merkezde Gölpınar, Kısas, Göktepe  köylerinde, Hilvan İlçesi Kavalık, Mantarlı, Bargaç, Bahçecik, Helis köyleri, Bozova İlçesinde Atgüden ve Siverek İlçesine bağlı  Karakeçi köylerinde Projeye katılmak isteyen kadın çiftçilerimize eğitimler verildi.

     Eğitime katılmış ve yeterli dut potansiyeline sahip olan 31 kadın çiftçinin ipek böceği yetiştiriciliği projesinde maddi ve teknik destek verildi.

Kadın çiftçilerimizin dut potansiyeline göre beslemek için talep ettiği böcekler koza birlik tarafından ücretsiz olarak temin edilerek ve 23 Nisan 2017 tarihinde 55 paket ipek böceği proje yürütücüsü Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Koza birlik teknik personelleri ile birlikte 31 kadın çiftçimize teslim edildi. Yapılan teslimatla birlikte böceklerin ilk besleme eğitimleri de uygulamalı olarak gösterilmiş oldu.

İlk üretim aşamasından ipek kozalarının oluşmasına kadar geçen 40 günlük sürenin sonunda katılımcıların elde ettikleri ipek kozaları İl ve İlçe Müdürlüğünde görevli teknik personeller tarafından tartım usulüyle alınarak kargo yoluyla Koza Birliğe gönderilerek pazarlama aşamasında da çiftçilerimize destek verildi.

Mevsimlik tarımsal göçün önüne geçebileceğini düşündüğümüz projemizin devamlılığı için koza üretimi yapan kadın çiftçilerimizin bundan sonraki yıllardaki böcek teminleri, üretim aşamasındaki teknik destek ve kozalarının Kozabirliğe ulaştırılması gibi konularda takipleri İl Müdürlüğümüzce yapılacaktır.

Genç Çiftçiler Projesi kapsamına alınan ve %100 desteklenen İpekböceği Yetiştiriciliğinin arttırılmasına ve yaygınlaştırılmasına yönelik eğitim çalışmalarımız devam edecektir. " Dedi.