24.2.2017 / Gösterim Sayısı : 404

ŞAP AŞILAMA SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

İlimizde "Şap Hastalığı ile Mücadele Seferberliği ve Toplu Aşılama kampanyası" başladı. Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK Erzurum'dan canlı bağlantı ile Kampanyanın startını verdi. Şanlıurfa'daki programa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi TUNÇ, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık AÇIKGÖZ ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat ÇAKMAKLI, Karaköprü Belediye Başkanı Metin BAYDİLLİ, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Şerafettin ÇELİK, Veteriner Fakültesi Dekanı Mehmet AVCI,  STK temsilcileri ve çiftçilerimizin katılımıyla gerçekleşti.

Toplantıda konuşan Şanlıurfa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat ÇAKMAKLI "Bilindiği gibi Şap; Sığır, Manda, Koyun, Keçi gibi çift toynaklı hayvanlarda görülen ve Halk arasında tabak veya dabak olarak bilinen viral bir hastalıktır. Bu hastalık;  Evcil veya yabani tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen, kronik durumlarda zayıf ve yavru hayvanlarda ölüme sebebiyet veren, genellikle et, süt ve iş gücü kaybına sebep olmaktadır ve öldürücü olmamakla birlikte sürü içerisinde veya bölgede hızla yayılır. Hastalık % 100 bulaşıcı olması nedeniyle geniş hayvan kitlelerini etkiler. Bundan dolayı da Bakanlığımızca ihbarı mecburi hastalıklar arasında yer almaktadır.

 

Şap hastalığı; süt, et ve iş verimini düşürerek büyük ekonomik kayıplara yol açar. Ancak bilindiği gibi koruyucu olarak yapılan aşı ile engellenebilir. En etkili mücadele, hastalık görülmeden önce hayvanlara aşılama yapılmasıdır. Ülkemizde şap hastalığı ile mücadele çalışmaları Bakanlığımız tarafından yürütülmektedir. Hastalıkla mücadelenin en önemli ayağını aşılama faaliyetleri oluşturmaktadır.

 

2016 yılında; İlkbahar Kampanyasında 174.000, Sonbahar Kampanyasında 172.000 büyükbaş hayvan aşılanmıştır. Böylece ilimizdeki aşılama programında %94 başarıya ulaşılmıştır.

 

2016 yılında Ceylanpınar'da 3, Karaköprü'de 4, Viranşehir'de 1, Eyyübiye'de 1 Akçakale'de 1 ve Birecik'te 1 olmak üzere Şanlıurfa'da toplam olarak 11 şap mihrakı meydana gelmiştir. Kampanya dışında söz konusu şap mihraklarında büyükbaş hayvanlara 43.000, Küçükbaş hayvanlara ise 120.000 ek şap aşısı uygulaması yapılmıştır. İlimiz genelinde aşılama programına alınan işletmelerdeki tüm hayvanlar İl ve İlçe Müdürlüklerimiz bünyesinde oluşturulan ekiplerce tek tek aşılanarak, aşı uygulaması yapılan hayvanlar Türkvet sisteminde kayıt altına alınmaktadır. Aşılama kampanyasında istenilen başarının sağlanması, ekonomik kayıpların en aza indirilmesi ve yetiştiricilerimizin önümüzdeki dönemde herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için, Bakanlığımızın ilimizdeki temsilcisi olarak çalışmalarımız devam etmektedir ve devam edecektir. Bu vesile ile Toplantının başarılı bir şekilde geçmesini diler programın düzenlenmesinde emeği geçen Başta İl Müdürlüğümüz personelleri olmak üzere bütün katılımcılara teşekkür ediyor saygılar sunuyorum." Dedi.​

''